Light Whiskey - Whiskey lekka, jasna; nowy typ whiskey amerykańskiej, której wytwarzanie rozpoczęto 26 stycznia 1968 r. Pojawiła się ona na rynku z początkiem lat 70. Light Whiskey jest produkowana ze spirytusów zbożowych, głównie kukurydzianych (90%), destylowanych do bardzo wysokiej mocy (minimum 80%, ale nie wyższej niż 95%) i leżakuje co najmniej 4 lata w nowych lub używanych beczkach dębowych, zarówno wypalanych w środku, jak i zwykłych.

   Light Whiskey mieszana, tzw. Blended Light Whiskey lub Light Whiskey - A Blend, wprowadzona na rynek 1 lipca 1972 r. może zawierać nie więcej niż 20% whisky amerykańskiej typu straight (o mocy 50%) i minimum 80% Light Whiskey. Charakteryzuje się lekkim aromatem i smakiem oraz bladą barwą. Jest najczęściej używana do sporządzania napojów mieszanych.

   Idea produkcji Light Whiskey pojawiła się w Stanach Zjednoczonych pod koniec lat 60. XX w., kiedy producenci amerykańscy zaczęli przegrywać rywalizację z wytwórcami lżejszej i delikatniejszej whisky szkockiej i kanadyjskiej. Do tego czasu bowiem amerykańskie prawo federalne uznawało tylko dwa zasadnicze typy spirytusów: destylowane do mocy 80%, z których produkowano wszystkie typy whiskey amerykańskiej, oraz rektyfikowane, destylowane do mocy powyżej 95%, służące do produkcji wódek, likierów i innych napojów alkoholowych oraz używanych jako dodatek do amerykańskich whiskey mieszanych.

   W roku 1968 zmodyfikowano prawo federalne, zezwalając na destylację zacieru do mocy 80-95% i produkowanie z otrzymanego spirytusu nowego typu whiskey amerykańskiej, nazwanego Light Whiskey. Mimo to Light Whiskey nie odpowiadała amerykańskim gustom (głównie ze względu na słaby aromat), a co za tym idzie, nie odniosła większego sukcesu i w ogóle nie stanowi konkurencji dla whisky kanadyjskich czy szkockich.