126 - szklane buteleczki Bourbon Whiskey, Canadian Whisky,

American Blended Whiskey i innych.

 

Stare (Old) buteleczki

LEGENDA:

- czerwona kropka oznacza, że obrazek się zmienia. Red dot mean that picture change when you put mouse on it (but all webside must load)

- niebieska kropka oznacza plastikową butelkę. Mean plastic bottle.

- zielona kropka oznacza kamionkową butelkę. Mean stone bottle.

 

DEFINICJE

 

BOURBON - to rodzaj whiskey wydestylowanej z zacieru zawierającego co najmniej 51% kukurydzy, o maksymalnej zawartości alkoholu 160 proof (80 %)  i podanej maturacji na okres nie krótszy niż dwa lata w świeżych, wypalonych od środka dębowych beczkach. W chwili napełnienia beczek destylat nie może zawierać więcej niż 125 proof (62,5 %) alkoholu, a minimalna moc trunku rozlewanego do butelek wynosi 80 proof (40 %). Jeśli okres maturacji bourbona trwał krócej niż cztery lata, etykieta musi określać jego wiek. Dodawanie substancji koloryzujących jest niedozwolone.

 

SINGLE BARREL WHISKEY - oznacza małą, zamkniętą edycję whiskey, pochodzącej z jednej tylko beczki.

 

SMALL-BATCH BOURBON - termin ten określa edycję zestawioną z najwyższej jakości destylatów, dojrzewających  w najlepszych punktach magazynów leżakowych (z reguły na środkowych piętrach). Do dzisiejszego dnia niemała grupa konsumentów  błędnie utożsamia go z bourbonem destylowanym w małych ilościach (batch oznacza pojedynczy nastaw destylacyjny).

 

STRAIGHT WHISKEY - pochodzi zawsze z jednej określonej gorzelni i z jednej partii spirytusu oddestylowanego do mocy poniżej 80%. Mimo, że otrzymywane zwykle w procesie destylacji ciągłej, straight whiskey, podobnie jak szkocka single malt, należy do arystokracji alkoholi. Zestaw kilku destylatów straight whiskey jest podstawą blended straight whiskey, a dodatek czystego alkoholu daje blended whiskey.

 

 

Baker's 7 y.o.

Small Batch Bourbon, 53,5%

Baker's 7 y.o.

Small Batch Bourbon, 53,5%

B-90-001

Blanton's

Single Barrel Bourbon, 46,5%

Booker's

Small Batch Bourbon, 62,3% niefiltrowany

Booker's

Small Batch Bourbon, 63,25%

niefiltrowany

Bulleit Frontier Whiskey

Kentucky Straight

Bourbon Whiskey, 45%

Canadian Club Classic 12 y.o.

Canadian Whisky, 40%

Crown Royal

Deluxe Canadian Blended Whisky, 40%

Crown Royal Special Reserve

Canadian Blended Whisky, 40%

W kolekcji od 2009.XI.12 r.

W kolekcji od 2007.VIII.24 r.

W kolekcji od 2007.VII.31 r.

W kolekcji od 2005.II.19 r.

W kolekcji od 2006.XII.06 r.

W kolekcji od 2006.VIII.04 r.

W kolekcji od 1995 r.

W kolekcji od 1996 r.

W kolekcji od 2007.XI.03 r.

 

www.smallbatch.com 1998 r.

www.blantonsbourbon.com

www.smallbatch.com 1998 r.

www.smallbatch.com

www.bulleitbourbon.com

www.canadianclubwhisky.com

www.crownroyal.com

www.crownroyal.com 1994 r.

To jeden z czworaczków ekskluzywnej linii Small Batch Collection Jim B. Beam Brands. Nazwę swą zawdzięcza emerytowanemu mistrzowi destylacji gorzelni w Clermont Bakerowi Beamowi, będącemu prawnukiem słynnego Jima Beama. Bourbon ten powstaje z użyciem drożdży wyhodowanych przez rodzinę Beamów przed 60 laty i kreowany jest przez zmieszanie destylatów pochodzących z kilkudziesięciu najlepszych beczek. Stworzony w 1992 roku reprezentuje doświadczenie 6-ciu pokoleń destylatorów. Dojrzewa w beczkach przez 7 lat.

Trunek ten w kwietniu 2007 roku zdobył tytuł najlepszego Bourbona na świecie na organizowanym co 2 lata World Whieskies Awards. Odznacza się znakomicie zrównoważoną paletą aromatyczno-smakową i długim wytrawnym finiszem. Z jego etykiety dowiadujemy się m.in., że

"... zawartość tej butelki odkrywa wielopokoleniowe sekrety rodziny Beamów...". Zatem jakie sekrety zawiera jedna z moich buteleczek? Jak oni to teoretycznie ręcznie pakowali??? Niestety w Jim Beam Brands zbyli moje prośby o rekompensatę za straty moralne, na szczęście Wujek Darek był w pogotowiu i załatwił pełnowartościową wersję. 

Jedna z najładniejszych miniaturek, która przyciąga uwagę każdego, do tego podobno niezły bourbon - pierwszy, który w 1984 r. pojawił się w wersji single barrel (kosztował ok. 28$ co było ceną kosmiczną jak za bourbona, wszystko inne kosztowało ok. 15$ mniej). Pochodzi z małej gorzelni, założonej przez pułkownika Alberta B. Blantona, liczącej ok. 100 lat. Od większości amerykańskich producentów whiskey zakład ten (obecnie Buffalo Trace Distillery) wyróżnia się szczególnym, traktowaniem swoich wyrobów. Nie stosuje on żadnego mieszania ani zestawiania alkoholi z różnych beczek, każda z nich traktowana jest odrębnie. Na pisanych ręcznie etykietach zaznaczona jest data produkcji, zawartość alkoholu, a nawet numer piwnicy i rejestru magazynowego każdej beczki. Okres starzenia i zawartość alkoholu mogą się zmieniać, gdyż gorzelnik podejmuje decyzję o przekazaniu beczki do rozlewu, kiedy uzna, że produkt osiągną doskonałość. Bourbon wytwarzany tą metodą jest oryginalny, ale jakość - choć zawsze bardzo wysoka - bywa zmienna. Szyjkę wieńczy zawoskowany korek z sylwetką jeźdźca na koniu, będący elementem kolekcji 8 literowanych korków oznaczonych literami, tworzących razem nazwę Blanton's. Produkuje się jeszcze inne wersje: Silver, Gold, Special Reserve jednak miniaturka jest jeszcze tylko jedna z czarną etykietką - produkowana na rynek japoński.

Najsłynniejszy z czworaczków ekskluzywnej Small Batch Collection Jim B. Beam Brands. To pierwszy na świecie (od 1988 r.) do niedawna jedyny, niefiltrowany i nierozcieńczany bourbon proponowany koneserom w swej pierwotnej postaci, będący dziełem nieżyjącego już guru świata amerykańskiej whiskey Bookera Noe (wnuka Jima Beama). Destylaty do tego trunku pochodzą z najlepszych beczek środkowych pięter magazynu leżakowego, starzonych przez 6-8 lat. Obecnie beczki do tej edycji selekcjonowane są osobiście przez syna Bookera - Freda Noe, aktualnego mistrza destylacji gorzelni w Bostonie (pozostałe bourbony JBB produkuje się w Clermont. Bourbon ten charakteryzuje się potężną paletą aromatyczno-smakową i równie potężnym finiszem. W 1999 roku, w plebiscycie kwartalnika "Malt Advocate'' Booker's Bourbon zdobył tytuł najlepszej amerykańskiej whiskey.

 

 

Historia tego bourbona sięga początków XIX wieku, kiedy to Augustus Bulleit rozpoczął jego destylację według własnej receptury. Niestety trunek ten w 1860 roku zakończył swą karierę wraz z nagłą śmiercią swego twórcy. Musiało minąć ponad 150 lat zanim potomek Augustusa Tom Bulleit w 1987 r. postanowił wskrzesić dzieło swego przodka. Początkowo bourbon ten produkowany był przez destylarnię Ancient Age (obecnie Buffalo Trace). Dzisiejszy Bulleit Bourbon to w rzeczywistości produkt destylarni Four Roses (sygnowany jednak przez Bulleit Distilling Co.).

Whiskey Bulleit produkowana jest bardzo pracochłonną metodą. Stosuje się różne rodzaje drożdży i procesów fermentacji, w wyniku czego otrzymuje się najpierw 10 różnych whiskey. Dojrzewają one 6-8 lat i są następnie mieszane Jego cechą charakterystyczną jest również jedna z największych, bo aż 30-procentowa, zawartość żyta w recepturze. To sprawia, że paleta aromatyczno-smakowa jest szczególnie nacechowana silnymi tonami wytrawnymi. Bulleit Frontier Whiskey jest zdobywcą złotego medalu na San Francisco Word Spirit Competition w 2004 roku oraz czterech gwiazdek (na pięć) wg The Spirit Journal.

 

Jest to 3 wersja tej miniaturki: 1. Biała 1999 r.;

2 zaraz po 2000 r.

Na rynku od końca lat 80. XX w. Canadian Club Classic dzięki 12-letniemu starzeniu nabiera soczystości i wyraźnego aromatu. Jest ciemniejsza i mimo identycznej mocy jak "Club" wydaje się pełniejsza. Posiada bogaty aromat owoców tropikalnych, z nutą dębu. Głęboka bursztynowo - pomarańczowa barwa. Całość genialnie zharmonizowana, o lekkim, bananowym finiszu. Sprzedawana jest w estetycznej, flakonowej butelce z czarną nakrętką. Canadian Club Classic jest zdobywcą dwóch złotych medali na prestiżowym konkursie San Francisco World Spirits Competition w 2003 r.

 

Piękna buteleczka z rodzaju flakonowatych, dodatkowo jedna z moich pierwszych, kupiona od kolegi z liceum Pawła za 5 zł pod koniec 1995 r. Posiada markową banderolę i ciekawą zakrętkę.

 

 

Crown Royal to najbardziej znana kanadyjska whisky należąca do dawnego imperium Seagrama. Obecnie dała ona nazwę "The Crown Royal Distilling Company" destylarni w Gimli z 1968 r. (na wschodnim brzegu jeziora Winnipeg, w stanie Manitoba), jedynej kanadyjskiej gorzelni pozostałej po Seagramie. Tam 1,25 miliona beczek jest starzonych w 46 magazynach leżakowych z czego 1000 beczek dziennie przeznacza się do produkcji Crown Royal.

Crown Royal została wylansowana przez Samuela Bronfmana z okazji pierwszej wizyty w Kanadzie w 1939 r. króla Jerzego VI z małżonką Elżbietą. Twierdzi się, że ten luksusowy blend Bronfman sporządził z ponad czterdziestu składników, starych (dojrzewających od 10 do 30 lat) destylatów zbożowych, próbując ponad 600 różnych kompozycji.  Przez długi czas była marką lokalną, do czasu aż w 1965 r. trafiła na rynek amerykański. Sprzedawana w butelce o kształcie przypominającym koronę, w aksamitnym woreczku w kolorze królewskiego granatu. Od wiosny 2001 wraz z 7 Crown i Segram's VO należy do Diageo.

Do niedawna z pewnością whisky ta była uosobieniem kanadyjskiego stylu: słodka, pociągająca, zrównoważona z ostrzejszą, żytnią nutą. Obecnie jest bardziej słodka i za bardzo czuć w niej "blenda" więc aby poczuć dawny królewski smak należy wydać więcej pieniędzy i kupić: Crown Royal Special Reserve, Crown Royal XR lub Crown Royal Cask No. 16.

W 1992 roku Crown Royal Company zaprezentowało ten wyjątkowy blen, który jak twierdzi producent wkrótce stał się wzorem przy ocenie innych whisky. Poszczególne wkisky z których się ją tworzy są dłużej starzone niż oryginał.  Zdobywca 5 gwiazdek i "Highest recommendation" od magazyny Spirit Jurnal w 2000 roku.

 

Jest również miniaturka Crown Royal Limited Edition

15 y.o., lecz niestety jej nie posiadam.

 

Inne wariacje whisky Crown Royal to Crown Royal XR (extra rare) - od 2006 r. i Crown Royal Cask No.16,

 

Bardzo ciekawa jest etykietka, ponieważ ma szorstką powierzchnię. 

 

 

 

 

 

 

Gibson's Finest Sterling

Canadian Whisky, 40%

Gibson's Finest 12 y.o.

Canadian Whisky, 40%

Gibson's Finest RARE 18 y.o.

Canadian Whisky, 40%

Jacob's Well 7 y.o.

Small Batch Bourbon, 42%

Batch No #B-0230-JW459

Kentucky Vintage

Small Batch Bourbon, 45%

Knob Creek 9 y.o.

Small Batch Bourbon, 50%

Midnight Moon

Carolina Moonshine, 40%

Pike Creek Double Barreled

Blended Canadian Whisky, 40%

Pure Kentucky XO

Small Batch Bourbon, 53,3%

Rock Hill Farms

Single Barrel Bourbon, 50%

Batch No 06-337

Seagram's VO Gold 8 y.o.

Canadian Whisky A Blend, 40 %

Virginia Gentleman 90

Single Cask Virginia Whiskey, 45%

W kolekcji od 2009.XI.12 r.

W kolekcji od 2007.VIII.09 r.

W kolekcji od 2009.VII.07 r.

W kolekcji od 2008.III.28 r.

W kolekcji od 2007.XI.03 r.

W kolekcji od 2006.XII.06 r.

W kolekcji od 2010.IV.05 r.

W kolekcji od 2008.II.13 r.

W kolekcji od 2007.XI.03 r.

W kolekcji od 2007.IV.26 r.

W kolekcji od 2010.IV.05 r.

W kolekcji od 2008.I.10 r.

www.gibsonsfinest.ca

MBC 135 1996 r.

Kentucky Bourbon Distillers 2002 r.

www.smallbatch.com 1998 r.

www.piedmontdistillers.com

1999 r.

Kentucky Bourbon Distillers 2002 r.

www.greatbourbon.com 1999 r.

 

www.asmithbowman.com 1999 r.

Produkowana w Valleyfield Distillery w prowincji Quebec, gdzie codziennym językiem jest francuski. Zakład został zbudowany w 1945 r. na posesji, gdzie wcześniej mieściły się dwa browary. W swej krótkiej historii kilkakrotnie zmieniała właścicieli, byli  nimi m.in. Schenley Industries, UDV/Diageo, a ostatni nabywca to Constellation, amerykański producent tanich win. Podstawowy wsad destylacyjny to kukurydza, jednak kilka razy w roku gorzelnia destyluje również rye whisky oraz corn whiskey, które później wykorzystywane są przy zestawianiu blendów jako dopełniające destylaty smakowe.

Wśród najważniejszych whisky tu produkowanych znajduje się Gibson's Finest, który dojrzewa 12 lat. Jest przedstawicielem "arystokracji" trunków.

Ceni się go za wyczuwalną w smaku delikatną, aksamitną słodycz. Inne marki to: Shenley Golden Wedding, Shenley OFC, Royal Command.

Jacob's Well produkowany był przez Jame's B. Beam Distilling Co. w Clermont, Kentucky pod koniec lat 80 i początku 90 (do 1994 r.). Miniaturka od 1996 r. Jim Beam chciał wykorzystać modę na mikro-gorzelnie i nazwał ten bourbon "micro-distilled bourbon", chociaż oczywiście był on produkowany w znacznych ilościach a nie jakichś  śladowych. Pierwotnie wchodził w skład zestawu Small Batch Jima Beama, no ale cóż potem zostały czworaczki. Ciekawostką jest, że na etykiecie jest podany wiek nie w latach a miesiącach, 84 miesiącach. Buteleczka ta spowodowała, że zacząłem przygodę z ebay. Trzy razy ją przegrałem ale w końcu się udało.

 

Znalazłem również informację, że Jacob's Well został wprowadzony na rynek na początku 1997 r. z myślą stworzenia nowego segmentu - coś jak Small-batch ale z niższą ceną.   W tym czasie 4 JB small-bathers miały cenę od 30-50$, zaś Jacob's Well ok. 20$. Producent informuje, że bourbon ten jest dwukrotnie beczkowany dla uzyskania gładkości ale nigdzie nie wyjaśnił co to znaczy? Prawdopodobnie chodzi o to by przelać bourbon z odparowanych beczek do innych beczek wskutek czego zaoszczędza się na wyparowanym miejscu. Dla jakości bourbona ma to skutek wątpliwy ale dla producenta "to wciskanie kitu" brzmi bardzo marketingowo, no i oszczędza się miejsce w piwnicach. Ten nowy segment został nazwany "micro-bourbon". Jedynym wyjaśnieniem tego terminu jest to, że były wówczas popularne microbrowary więc liczono, że mikrobourbony również zyskają na popularności. Oczywiście był to termin jeszcze bardziej fałszywy niż "small-batch". Numer beczki to również tani chwyt marketingowy. Znawcy się na tym poznali i JW długo na rynku się nie utrzymał. 

"Amber, with a golden cast. Medium-bodied. Reminiscent of clove, citrus, smoke, dried herbs. Buttery, smooth texture. Attractive in its viscosity and warmth of the palate."

Wine Enthusiast.

 

Pojawiła się na początku w 2002 r. w zestawie wraz z Pure Kentucky XO, Rowan's Creek i Noah's Mill, początkowo jedynie w Kentucky i w Szkocji w cenie zestawu ok 20$

Ja ją kupiłem w sklepie internetowym w Los Angeles za pośrednictwem wujka Jerzego. Razem z nią kupiłem jeszcze Crown Royal Special Reserve, Pendleton, Woodford Reserve i Pure Kentucky (która w sumie była powodem zakupów w tym sklepie). Operacje planowałem z pół roku, zaś przekazanie pieniędzy na zakup wujkowi podczas Mojego wesela było wówczas moją drugorzędną, tajną misją. Potem jeszcze tylko 3 m. czekania i buteleczki były u Mnie :)

Najstarszy z czworaczków ekskluzywnej linii Small Batch Collection Jim B. Beam Brands, z których jest najlepiej sprzedającym się bourbonem, co więcej jest numerem 1 w kategorii premium w całych Stanach.  Destylat leżakuje w beczce przez 9 lat. Według kreatorów jest to jedna z najdoskonalszych form bourbona, odzwierciedlająca wszystko to, czym charakteryzował się bourbon z czasów przedprohibicyjnych. Charakteryzuje się pełną, niezwykle bogatą paletą aromatyczno-smakową i długim rodzynkowo-korzennym finiszem. Nazwę zawdzięcza miejscu, w którym swe dzieciństwo spędził Abraham Lincoln. Na swym koncie ma min. tytuł National Champion Whiskey wg Wine Enthusiast.

 

 

Whisky ta wraz z Gooderham & Worts i Lot No 40 należy do 3 nowości wśród kanadyjskich whisky nazwanych The Canadian Whisky Guild, które mają stanowić kanadyjską odpowiedź na bourbona w wersji small-batch. Trio to produkowane jest przez destylarnię Walkerville należącą do Allied Domecq (znajdująca się na etykietkach nazwa Corby to oddział marketingowo-handlowy koncernu). Jednak poza szyldem tej samej firmy nie mają one ze sobą nic wspólnego - każda jest klasyką najwyższej jakości. Pike Creek to nazwa miejscowości oddalonej o 30 km od destylarni, gdzie produkowane przez nią whisky dojrzewają w odosobnieniu i spokoju. Whisky Pike Creek najpierw leżakuje ok. 10 lat głównie w osmalonych od środka beczkach dębowych, następnie przelewa się ją do beczek po vintage porto, w których pozostaje tak długo (z reguły 6 miesięcy), aż nabierze pożądanego charakteru. Whisky przenika aromatem porto, stając się trunkiem najwyższej klasy, jedynym w swoim rodzaju wśród kanadyjskich whisky.

Kolejny produkt KBD.

Niektórzy piszą, że Pure Kentucky ma 15 lat, inni że jest mieszanką bourbonów 10-12 letnich. Jak wiadomo KBD nie destyluje lecz skupuje zatem skład, wiek trunku jest zmienny podobnie jak i jakość, gdyż na konsekwencję w działaniu producenta nie ma szans  Jak dla Mnie jest to jedna z najładniejszych miniaturek bourbonów.

Na amerykańskich forach opisują tą whiskey jako rewelacyjną biorąc pod uwagę cenę ok. 25$ za sztukę. W 2005 zdobyła Podwójny Złoty Medal w San Francisco.

 

12 Years old or more Small Batch Bourbon

"Deep amber, almost bronze color with rich caramel, butterscotch, almost swe
et nose. Spicy, cedar, lively citrus, intense caramel, vanilla and dried brush and grains. Lively, with lengthy finish."

- The Wine Journal Magazine - (1997)
 

Rock Hill Farms reprezentuje kolekcję znakomitych single barrel bourbon destylarni Buffalo Trace. Jego nazwa nawiązuje do farmy Rock Hill, którą zakupił ok. 1850 roku Benjamin H. Blanton – ojciec słynnego mistrza destylacji Alberta B. Blantona. To właśnie Benjamin, jako pierwszy przedstawiciel rodu, rozpoczął na swej farmie destylację whiskey. Wreszcie po wojnie secesyjnej w 1869 roku założył gorzelnię Old Fire Copper, przemianowaną niedawno, po wielokrotnych zmianach nazw, na Buffalo Trace Distillery. Trunek ten, wypełniający przepiękną butelkę w kształcie karafy, istnieje na rynku od 1990 roku. W tym czasie zdobył uznanie koneserów, co przejawia się między innymi zdobyciem 5 medali na międzynarodowych targach    (w tym złoty medal na International Wine & Spirit Competition). Ponadto ma na swoim koncie srebrną rekomendację Whisky Magazine oraz tytuł drugiego bourbona świata w kategorii cask strength z 2001 roku.

 

Jest to Moja najwartościowsza buteleczka pochodząca z krajowych wymian. Konkretnie z kolekcjonerem Sławkiem (Link do jego strony). Nigdy później nie widziałem jej ani w sklepie, ani na ebay, ani na innych aukcjach. Piszę to 9.III.2008 r. - jak ją gdzieś znajdę to też dam znać.

 

No i znalazłem 27 maja 2009 r. została sprzedana na amerykańskim ebay za 16,30 $

 

Stan Virginia najlepiej znany z prezydentów, wieprzowiny i orzeszków ziemnych ma również inny produkt warty szerszego poznania. Jest nim jedyny w swoim rodzaju wyjątkowy bourbon. Dzisiejszy Virginia Gentleman 90 (został ponownie wprowadzony na rynek w 1998 r., pierwszy raz od 1937 r.) to trunek "wielostanowy", acz ciągle destylowany wg oryginalnej, rodzinnej, receptury - 65% kukurydzy, 20% żyta i 15% słodowanego jęczmienia. Pierwsze dwie destylacje odbywają się w Kentucky (prawdopodobnie w Buffalo Trace Distillery), zaś trzecia, finalna w miedzianym alembiku, odbywa się w Virginii. Tu także odbywa się trzykrotna filtracja, maturacja - co najmniej 6 lat i butelkowanie. Jest zdobywcą 2 złotych medali i tytułu Najlepszej Amerykańskiej Whisky na San Francisco Word Spirit Competition.

 

Powód Moich zakupów w sklepie internetowym w Anglii w grudniu 2007 r. (innym powodem był brak wybranych buteleczek w Hong Kongu). Kupiłem wtedy również Corner Creek i McKendric. To były udane zakupy.

 

 

80 Strong

Kentucky Straight

Bourbon Whiskey, 40%

Basil Hayden's 8 y.o.

Small Batch Bourbon, 40%

Corner Creek 8 y.o.

Reserve Bourbon Whiskey, 44%

Evan Williams 1995

Single Barrel Vintage, 43,3%

Forty Creek Barrel Select

Premium Canadian Whisky, 40%

Forty Creek Barrel Select

Premium Canadian Whisky, 40%

Forty Creek Three Grain

Premium Canadian Whisky, 40%

Four Roses

Single Barrel Bourbon, 43%

Four Roses

Single Barrel Bourbon, 50%

Glen Breton Rare 10 y.o.

Canada's Only

Single Malt Whisky, 43%

W kolekcji od 2008.V.30 r.

W kolekcji od 2006.XII.06 r.

W kolekcji od 2008.I.10 r.

W kolekcji od 2006.VIII.04 r.

W kolekcji od 2009.XI.12 r.

W kolekcji od 2007.V.30 r.

W kolekcji od 2008.IV.17 r.

W kolekcji od 2011.VI.22 r.

W kolekcji od 2007.V.30 r.

www.80strong.com

www.smallbatch.com 1998 r.

cornercreekbourbon 2004 r.

Evan Williams Single Barrel

www.fortycreekwhisky.com

www.fourroses.us

www.glenoradistillery.com

80 Strong jest bourbonem ręcznie wytwarzanym w gorzelni w Bardstown, należącej od pokoleń do rodziny. Każdy etap produkcji jest nadzorowany przez Master-distillera posiadającego wieloletnie doświadczenie w sztuce wytwarzania bourbona. 80 Strong odznacza się niezwykle gładkim i delikatnym smakiem. Pod względem jakości do ceny nie ma lepszego bourbona na rynku. W niezależnym teście wykonanym przez Bourbon Boys 80 Strong uzyskał notę 88 punktów - więcej niż Jack Daniels , Beams Choice i Wild Turkey.

Jeden z czworaczków ekskluzywnej linii Small Batch Collection Jim B. Beam Brands. Recepturę tego Bourbona opracował w 1796 roku Basil Hayden, jeden z pierwszych destylatorów Kentucky. Wyjątkowość tego trunku przejawia się w prawie dwukrotnie większej zawartości żyta w recepturze w porównaniu z pozostałymi Burbonami Small Batch Collection, czyli ponad 20%. Ma to swoje odbicie w palecie aromatyczno-smakowej, gdzie minimalnie zaznaczona wanilia ustępuje tonom ziołowym i korzennym.

 

Do produkcji tej whisky używa się najlepszej pszenicy, żyta i kukurydzy. Destylat staży się w beczkach przez 8 lat. Jest to edycja small-batch, destylaty wybiera się z najlepszych beczek w gorzelni. Gładka do perfekcji, używa się czystej wapiennej wody z Kentucky. Whisky ta produkowana jest w bardzo małych ilościach. Na etykiecie znajduje się oryginalny rysunek Corner Creek wykonany przez Williama Nagle.

W ciągu dwóch kolejnych lat, w wakacyjnych wydaniach Tastings, z Beverage Tasting Institute uzyskał 90 punktów co jest jedną z najwyższych ocen. Faktem jest, że Corner Creek jako jedyny bourbon w przedziale cenowym poniżej 30$ uzyskał tak wysoką ocenę, pozostałe burbony z takim wynikiem kosztują powyżej 40 a nawet 150 dolarów. 

 

Amerykańscy forumowicze twierdzą, że nie jest dobry

 

Miniaturka określona przez amerykanów jako trudna do dostania, początkowo była widziana w południowej Kalifornii - moja pochodzi z Anglii

 

To jeden z najbardziej uznanych i utytułowanych bourbonów pochodzących wyłącznie z jednej wyselekcjonowanej beczki. Jako jedyny na świecie rocznikowy (vintage) single barrel bourbon jest dziełem Parkera Beama i jego syna Craiga, mistrzów destylacji gorzelni Heaven Hill. Pierwszym rozlanym rocznikiem był 1986. Trunek ten obsypany jest nagrodami. Jako pierwszy bourbon na świecie zdobył tytuł Whiskey Roku wg The Spirit Journal. Ponadto okrzyknięty został Amerykańską Whiskey Roku wg Wine&Spirits Magazine i Malt Advocate. Na koncie ma też kilka złotych medali targów spirytualiów. Cechuje się delikatną i niezwykle harmonijną paletą aromatyczno-smakową, choć każdy rocznik różni się nieco od poprzedniego. To reprezentant ekstraklasy w świecie bourbonów. Burbon ten został został wyprodukowany przez Heaven Hill w destylarni Bardstown (DSP-31), która niestety widowiskowo spłonęła 7 listopada 1996 r.  (Podczas szalejącej burzy jeden z magazynów został trafiony przez piorun i wkrótce strumienie płonących destylatów i wybuchające w powietrzu beczki przypominały czas apokalipsy). Z tej przyczyny rocznik 1997 wyprodukował JB.

Wytwarzane w Kittling Ridge Distillery w prowincji Ontario przez Johna Halla. W roku 2000- wyprodukowano tu nową edycję whisky, określaną jako New World Whiskies. Pierwszą jest Forty Creek Barrel Select, to whisky zestawiona z destylatów leżakowanych w beczkach o różnym stopniu wypalenia od środka, która została dodatkowo poddana finiszowej maturacji w beczkach po produkowanej na miejscu Kingsgate Sherry. Natomiast Forty Creek Three Grain to trunek zestawiony z oddzielnie leżakowanych destylatów żytnich, kukurydzianych i słodowych.

Bardzo ładne kanadyjskie miniaturki. Mam je od kolekcjonerki Basi z Kanady, która nawiązała ze mną kontakt w piątek a o ile pamiętam w następnym tygodniu w czwartej już je miałem. Zdziwiłem się rozpakowując Barrel Select, gdyż wcześniej widziałem w necie tylko wersję w przezroczystej butelce. Myślę, że brązowa jest ładniejsza, poprzez to że jest wyjątkowa, wszystkie inne butelki o tym kształcie są przezroczyste. Wydaje mi  się, że Three Grain już nie jest produkowana, bo na stronie producenta nie ma o niej mowy - ale pewny nie jestem.

 

Four Roses Single Barrel 43% jest bourbonem klasy premium o smaku, którym można się delektować bez końca. Starzona jest co najmniej 7 lat, w jedynych w tym biznesie 1-piętrowych magazynach leżakowych, co ma minimalizować różnice temperaturowe dojrzewających tam destylatów; z każdej beczki powstaje ok. 280 butelek. Kompletny, treściwy i zaskakująco łagodny, o długim niewiarygodnie przyjemnym finiszu. Bourbon ten jest sprzedawany wyłącznie w Europie. Miniaturka w ramach promocji marki była dostępna kilka lat temu w Europie (prawdopodobnie jako dowieszka), na chwilę obecną się jej nie produkuje. Ja swoją dostałem bezpośrednio od Four Roses Europe jako "supporter" tej marki za co bardzo dziękuję. Jest jeszcze wersja Small Batch 50% sprzedawana w Kentucky i Japonii. W 2005 r. zdobył tytuł "Najlepszej amerykańskiej whiskey w wieku poniżej 10 lat" według Whisky Magazine, zaś w 2007 – najlepszym bourbonem bez oznaczenia wieku. Michael Jackson określił go jako

"A classic Bourbon. Very long. Very sweet. Very elegant." 

 

Wystarczą 3 składniki by móc kontynuować galeickie tradycje przybyłe nad zatokę Breton w odległej Kanadzie wraz ze szkockimi pionierami na początku XVIII stulecia - jęczmień, drożdże i krystalicznie czysta woda. Efektem tego połączenia jest jedyna single malt whisky po tamtej stronie Atlantyku produkowana od 1990 r. przez Bruca Jardine. Zniewalająca złoto-bursztynowa barwa przynosi nam w tej niezwykłej jednorodnej whisky aromaty wrzosu, miodu i imbiru, a usta zalewają nam swą okrągłością smaku migdały, karmel i palone drewno, by zakończyć powolnym finiszem o atłasowej nucie słodyczy z delikatną domieszką torfu w tle. Destylarnia mieści się w długim, niskim budynku, zakończonym tradycyjnym piecem do suszenia słodu. Miedziane alembiki zbudowała szkocka firma Forsyth's.

 

Kupiłem ją na rynku w Krakowie i tu ukłony w stronę Toudor House, bo dobrze się spisali sprowadzając ją do Polski, może kiedyś coś jeszcze sprowadzą?

 

 

 

 

Gooderham & Worts Ltd.

Natural Small Batch

Blended Canadian Whisky, 45%

McKendric

Western Style Whiskey, 45,2%

Michter's 10 y.o.

Single Barrel Bourbon, 47,2%

Michter's 3 y.o. US«1

Single Barrel Straight Rye, 42,4%

Michter's US«1

Small Batch Unblended

American Whiskey, 41,7%

Rowan's Creek 12 y.o.

Small Batch Bourbon, 50,05%

Tangle Ridge 10 y.o.

Double Casked

Blended Canadian Whisky, 40%

W kolekcji od 2008.II.13 r.

W kolekcji od 2008.I.10 r.

W kolekcji od 2008.XII.24 r. W kolekcji od 2008.XII.24 r. W kolekcji od 2008.XII.24 r.

W kolekcji od 2007.VI.19 r.

W kolekcji od 2008.VIII.06 r.

Bottle No17115 1999 r.

 

www.chathamimports.com

Kentucky Bourbon Dist. 2002 r.

 

W Ontario, tam gdzie później wyrosło Toronto, w 1832 r. zbudowano pierwszą komercyjną destylarnię w Kanadzie. Oddając hołd temu dziedzictwu, dziś przywrócono Gooderham & Worts do życia. William Gooderham i James Worts produkowali zupełnie odmienne whisky - jedna była typowa dla tamtych czasów, druga wyróżniała się nieznaną wtedy jeszcze jakością. Destylowano ją 2-krotnie w kotłach miedzianych i filtrowano przez węgiel. Potem destylaty dojrzewały przez kilka lat w dębowych beczkach. Kiedy reaktywowano markę, zaczęto produkować wg starych metod. Powstała whisky o doskonałej harmonii i łagodności.

Produkowana w Walkerville, własność Allied Domecq.

Not just an American Style whiskey but a "Western Style" Whiskey.This whiskey is aged in new charred oak barrels like bourbon, then filtered through charcoal, like Tennessee whiskey, then mesquite and oak chips are added to give it more color and a very distinctive taste.This type of aging/mellowing was used in the western U.S. to give more color, age appearance and to cover the quality of the whiskey used.

 

Dość rzadka buteleczka, raczej z rodzaju "pojawiam się i znikam", kiedyś była strona internetowa, ale już jej nie ma. Śpieszcie się więc z miniaturką, gdyż wkrótce też jej może nie być.

Destylarnia Michter's w Scheaferstown została zamknięta w 1988 r. z powodu problemów finansowych. W połowie lat 90-tych sprzedano ostatnią cenną rzecz powiązaną z Michter's - sama markę. Obecnie neo-Michter's ma podobnie jak wiele innych historycznych marek jedynie nazwę związaną z whiskey, którą kiedyś była Michter's. Producentem tych whiskey jest importer / dystrybutor Chatham Imports z siedzibą w New York. Produkuje on 5 wersji: 1. Michter's Single Barrel 10 y.o. bourbon (czarna etykieta); 2. Michter's 10 y.o. straight rye (zielona etykieta); 3. Michter's Small Batch US 1 american whiskey (granatowa etykieta); 4. Michter's Single Barrel US 1 straight rye (żółta etykieta, zielone napisy); 5. Michter's Small Batch US-1 bourbon (żółta etykieta, brązowe napisy). Są to tzw. bulk whiskey co oznacza, że producent ich nie destyluje a jedynie kupuje whiskey z innych destylarni. Skoro tak to nie wiadomo co tak naprawdę znajduje się w butelce, dlatego też na amerykańskich forach dotyczących bourbona trwają rozważania na ten temat. Okazało się, że początkowo we wrześniu 2000 r. Michter’sa 10 y.o. (rye i bourbon) butelkował Julian Van Winkle w Lawrenceburgu. Whiskey pochodziła od United Distillers, najpewniej z Destylarni Bernheim z Louisville. Julian twierdzi, że rye i burbon miały wiek 10 lat i rye była lepsza niż bourbon. Potem butelkował jeszcze trochę Burbona w kwietniu 2002 r. i to był koniec. Jak wiemy w lipcu 2002 Julian zakończył działalność w Lawrenceburgu i przeniósł się do Buffalo Trace. Na odchodnym polecił on Chacham Imports Evana Kulsvenna z Kentucky Bourbon Distillers z Bardstawn, który obecnie skupuje i butelkuje Michter'sa. Destylaty pochodzą prawdopodobnie z Heaven Hill, aczkolwiek są podejrzenia, że np. Michter's american whiskey to Conecuh Ridge Whiskey z Alabamy (w skład której wchodzą podobno jabłka sic.). Ogólnie ocena tych whiskey nie wypada źle aczkolwiek w ich cenie (10 y.o. ok 50$, US-1 ok 30$) można kupić lepsze whiskey. 

Produkowany przez Kentacky Bourbon Distillers - największego Independent Bottler w świecie bourbona - Rowans Creek wziął swoją nazwę od strumienia, który wciąż przepływa przez Destylarnię Willet. Z końcem XVIII w. John Rowan jako pierwszy osiedlił się w okolicy Bardstown. W owym czasie destylacja whiskey była wówczas codziennym zajęciem - niejako nakazem dnia. John Rowan nie tylko produkował whiskey, był także sędzią stąd też na jego cześć nazwano strumień właśnie Rowan's Creek. Ze strumienia tego wciąż pobiera się znakomitą wodę do produkcji bourbona - dokładnie tak samo jak w dawnych czasach.

Sam bourbon prezentuje sobą to wszystko, co znakomity 12-letni bourbon powinien posiadać – słodycz wanilii i karmelu, okraszoną owocami i delikatną korzenna nutą dębu. Finisz długi i aromatyczny.

Bourbon Rowans Creek  uzyskał 93 pkt. w rankingu Wine Enthusiast. 

Tangle Ridge Double Casked Blended Canadian Whisky została wprowadzona na rynek w 1996 r, przez Jim Beam Brands. Whisky ta dostała nazwę na cześć Mary Schaeffer, kanadyjskiej podróżniczki, która odkryła Tangel Ridge - wapienną ścianę, która od tego czasu stała się punktem orientacyjnym w kanadyjskich górach.

Whisky tą wytwarza się całkowicie z żyta. Tangle Ridge jest jedyną kanadyjską whisky przy produkcji której stosuje się dwie beczki do starzenia trunku. Po 10 latach starzenia w dębowych beczkach do whisky dodaje się odrobinę sherry i szczyptę wanilii (eh?). Następnie napełnia się nowe beczki, by przez jakiś czas smak whisky się wyrównał i dojrzał, po czym butelkuje.

 

 

 

 

George Dickel 10 y.o.

Special Barrel Reserve

Tennessee Whisky, 43%

Very Special Old Fitzgerald 12 y.o.

Kentucky Straight

Bourbon Whiskey, 45%

I. W. Harper Gold Medal 15 y.o.

Kentucky Straight

Bourbon Whiskey, 40%

Old Charter Proprietor's Reserve 13 y.o.

Kentucky Straight

Bourbon Whiskey, 45%

W. L. Weller Centennial 10 y.o.

Kentucky Straight

Bourbon Whiskey, 50%

Jack Daniel's Old No.7

"Black Label"

Tennessee Whiskey, 40%

Gentleman Jack

Rare Tennessee Whiskey, 40%

Gentleman Jack

Rare Tennessee Whiskey, 40%

Jack Daniel's

Single Barrel Tennessee Whiskey, 47%

Jack Daniel's

Single Barrel Tennessee Whiskey, 47%

Jonny Drum "Green Label" 4 y.o.

Kentucky Straight

Bourbon Whiskey, 43%

Jonny Drum 12 y.o.

Kentucky Straight

Bourbon Whiskey, 43%

Jonny Drum "Private Stock" 15 y.o.

Kentucky Straight

Bourbon Whiskey, 50,5%

W kolekcji od 2009.III.25 r.

W kolekcji od 2009.III.25 r.

W kolekcji od 2010.IV.05 r.

W kolekcji od 2010.IV.05 r.

W kolekcji od 2010.IV.05 r.

W kolekcji od 2006.IV.01 r.

W kolekcji od 2007.VII.31 r.

W kolekcji od 2007.VII.22 r.

W kolekcji od 2007.VII.31 r.

 

W kolekcji od 2007.VI.19 r.

W kolekcji od 2008.II.13 r.

W kolekcji od 2007.VI.19 r.

www.dickel.com

www.bourbonheritagecenter.com

www.bourbonheritagecenter.com

www.bourbonheritagecenter.com

www.bourbonheritagecenter.com

www.jackdaniels.com

www.gentlemanjack.com

www.jdsinglebarrel.com

www.kentuckybourbonwhiskey.com

The Bourbon Heritage Collection (BHC) została stworzona przez UDV w 1991 r. jako odpowiedni ich udanej serii Classic Malt Collection (Glenkinchie, Oban, Cragganmore, Dalwhinnie, Talisker, Lagavulin). Składa się z pięciu amerykańskich whiskey należących wówczas do UDV. Whiskey wchodzące w skład kolekcji zostały przygotowane specjalnie dla niej. Są to: George Dickel Special Barrel Reserve (10 yr./86 proof), Old Charter Proprietor's Reserve (13 yr./90 proof), I. W. Harper Gold Medal (15 yr./80 proof), W.L. Weller Centennial (10 yr./100 proof), Very Special Old Fitzgerald (12 yr./90 proof).

Wprowadzony na rynek w 1994 r. wraz z W.L. Weller Centennial jako część Heritage Collection. Przyrządzany z "szeptem pszenicy" według starego, sprawdzonego przepisu. Very Special Old Fitzgerald jest starzony przez 12 lat w nowych, wypalonych od środka dębowych beczkach i butelkowany w mocy 45% co czyni go prawdziwym bourbonem super-premium  z Kentucky. Bourbon ten jest darzony uznaniem za wyraźny, złożony zapach i smak.

Gary i Mardee Regan w ich wiarygodnej ''Book of Bourbon'' twierdzą, że "The balance...is as perfect as any we've tasted - it's a whiskey that shows off the whiskey-maker's craft."

 

 

An intensely complex, fruity nose switches among vanilla, dried fruits and just a dash of mixed spices. The body is huge and the palate follows along the line of the nose with an abundance of rich vanilla, a basketful of lush fruits and a wonderful butterscotch backdrop. The finish is long and incredibly sophisticated and understated.

Whiskey Old No. 7 pojawiła się na rynku na początku lat dziewięćdziesiątych XIX w.

W 1904 r. zdobywa złoty medal na Międzynarodowych Targach Spirytualiów w St. Louis. Rok później ponownie wraca ze złotym medalem z targów w Liège w Belgii.

Najpopularniejsza whiskey amerykańska. Producent stosuje proces charcoal mellowing czyli filtrację przez 3 metrową warstwę klonowego węgla drzewnego. W końcu 2007r. Jack Daniel's wyprzedził w sprzedaży Johnnie Walker Red Label i stał się najczęściej sprzedawaną whiskey na świecie.

Gentleman Jack Rare Tennessee Whiskey wprowadzono na rynek we wrześniu 1988 roku jako pierwszy po stu latach gatunek whiskey wyprodukowany przez Jack Daniel Distillery i traktowany jako odpowiednik whiskey typu small-batch bourbon. Trunek ten, jako jedyna whiskey na świecie jest dwukrotnie poddawany filtracji przez warstwę węgla drzewnego, po raz pierwszy jako świeży destylat, po raz drugi przed rozlaniem do butelek. Autorem tego pomysłu jest długoletni mistrz destylacji koncernu Brown-Forman, Lincoln Henderson. Odznacza się niemal oleistą konsystencją oraz przyjemnym miodowo-dymnym aromatem i smakiem z równie przyjemnym finiszem.

Nowa wersja wyszła chyba w 2007 r., i powiem, że się trochę zszokowałem jak ją zobaczyłem w San Marino. W tym lekkim szoku zapłaciłem za nią 12 euro, ale cóż byłem chyba pierwszym kolekcjonerem w Polsce który ją posiadł. Obecnie w USA kosztuje jakieś 3 $ i do tego ma pudełeczko. Jest jeszcze najwcześniejsza smukła miniaturka tej whiskey z plastikową zakrętką, ale jej nie posiadam.

 

To pierwsza na świecie (od 1997 r.) Tennessee Whiskey w wersji Single Barrel, będąca dziełem Jimmy`go Bedforda, szóstego zaledwie mistrza destylacji gorzelni Jack Daniel w jej ponad 140-letniej tradycji. Od 10 lat Jimmy osobiście selekcjonuje beczki do tej wyjątkowej edycji. Każda butelka Jack Daniel's Single Barrel,  pochodzi wyłącznie z jednej beczki opatrzonej ręcznie naklejoną etykietką. Widnieje na niej numer beczki, stelaża, na którym spoczywała w czasie maturacji oraz data butelkowania.

Kentucky Bourbon Distillers, The Willett Distillery, Bardstown, Kentucky - cz. 1

Bardzo ceniony przez prawdziwych koneserów bourbon Johhny Drum ma swe korzenie we Francji, skąd pod koniec XVIII wieku przybyła do Kentucky rodzina Willet (Onillette). Założona przez Francuzów gorzelnia została w czasie prohibicji zamknięta, ale potomkowie właścicieli w 1936 r. ponownie wystartowali od zera tworząc Willet Distilling Company. Gorzelnia działała do początków lat 80, kiedy to została zamknięta. 1 lipca 1984 r. Even G. Kulsveen (z pochodzenia Norweg i zięć ostatniego właściciela gorzelni Thompsona Willeta) nabył destylarnię, prawa do marek bourbonów Willet i założył Kentucky Bourbon Distillers, Ltd. Firma ta skupiła się na produkcji bourbonów na rynek japoński i europejski, pozostając praktycznie nieznaną w USA. Należy wspomnieć, że firma sama nie prowadzi procesu produkcji bourbona, zaś pod ich marką sprzedawane są stare zapasy z gorzelni Willet i innych gorzelni. Należy jednak przyznać, że mistrzostwo Even Kulsveena sprowadza się do tego, iż skupuje on od innych gorzelni destylaty, które następnie potrafi zmieszać tak by uzyskać bourbon o takim smaku i aromacie - o jakim myślał (Gilbert Delos w Wielkiej Księdze Alkoholi Świata podaje, że "bourbony Johnny Drum należą obecnie do najbardziej aromatycznych , szczególnie te dwunasto- i piętnastoletnie, o niezwykłej dla tego gatunku gamie smakowej i złożoności bukietu"). Even podobnie jak Jim Beam Brands określa swoje bourbony jako "Small Batch Bourbon". Część dalsza opisu przy Vintage Bourbon

 

 

Vintage Bourbon 1976

Single Vintage

Kentucky Bourbon, 43%

Vintage Bourbon 1980

Single Vintage

Kentucky Bourbon, 43%

Vintage Bourbon 1983

Single Vintage

Kentucky Bourbon, 43%

Wild Turkey 80 Proof

Kentucky Straight

Bourbon Whiskey, 40%

Wild Turkey Rare Breed

Small Batch Bourbon, 55%

Batch No W-T-02-91

Wild Turkey Rare Breed

Small Batch Bourbon, 54,2%

Wild Turkey 1855 Reserve

Small Batch Bourbon, 55 %

Batch No W-T-01-94

Wild Turkey

Bourbon Liqueur, 30%

Wild Turkey

Bourbon Liqueur with honey, 30%

W kolekcji od 2008.II.13 r.

W kolekcji od 2005.III.19 r.

W kolekcji od 2008.II.11 r.

W kolekcji od 2007.VIII.09 r.

W kolekcji od 2008.III.29 r.

W kolekcji od 2006.VIII.04 r.

W kolekcji od 2009.II.24 r.

www.kentuckybourbonwhiskey.com

www.wildturkeybourbon.com

Kentucky Bourbon Distillers, The Willett Distillery, Bardstown, Kentucky - cz. 2

W połowie pierwszego dziesięciolecia XXI w. kolejne pokolenie rodziny Kulsveen/Willet dołączyło do Evana. Dzieci Evana - Drew i jego siostra Brit wnieśli wiele nowych pomysłów w działalność firmy czego efektem jest obecna pozycja Kentucky Bourbon Distillers jako wiodącego sprzedawcy prestiżowych bourbonów pod markami prywatnych odbiorców. Podjęto również starania, wielkim nakładem środków - przywrócenia do życia Destylarni Willet. Na dzień dzisiejszy renowacja gorzelni jest na ukończeniu - gorzelnia będzie w stanie prowadzić produkcję nie tylko z kukurydzy, żyta i jęczmienia ale również z pszenicy co pozwoli jej tworzyć amerykańskie whiskey w każdej możliwej postaci jak również jej odmian nigdy dotychczas nieprodukowanych. W gorzelni zainstalowano miedziany alembik, (produkcji amerykańskiej a nie szkockiej) skonstruowany specjalnie do produkcji bourbona i rye whiskey. Nie jest to jednak turystyczna atrakcja typu "one-barrel-a-day", lecz wyraźny znak, że Willet Distillery dostrzega swoją rolę w byciu dostawcą różnorakiego typu whisky dla swoich klientów.

The Vintage Collection to seria rocznikowych bourboów destylowanych w 1976, 1980 i 1983 roku. Jak na bourbony jest to doprawdy "antyczny" wiek. Według producenta są one starannie wyselekcjonowane z najrzadszych beczek według ścisłych kryteriów pod kątem smaku, aromatu i bukietu (mój przyp. aromat jest pierwotny zaś bukiet wtórny).  Dodatkowe kilka lat w beczce nadaje tym bourbonom charakterystyczny, niespotykany wśród bourbonów zapach i smak. Niestety dodatkowe starzenie i ograniczona ilość powoduje, że jest to rzadki bourbon na rynku. Występuje również Vintage Rye w wersji 21 i 23-letnie, ale miniaturek nigdy nie widziałem. Chuck Cowdery nie lubi KBD, gdyż uważa, że ich produkty są za stare i stąd za drewniane.  

Marka ta wywodzi się wprawdzie z małej destylarni założonej w 1855 r. w Lawrenceburgu w stanie Kentucky, ale na rynku pojawiła się pod obecną nazwą dopiero w 1942 r. Zawdzięcza powstanie firmie spożywczej Austin Nichol, handlującej również winem i spirytualiami, założonej w 1855 r, zajmującej się głównie importem towarów z Wielkiej Brytanii. W czasie II wojny światowej firma nie mogła zdobyć whisky ani ze Szkocji, ani z Irlandii, więc zdecydowano poszukać lokalnego źródła zaopatrzenia w whiskey. Wild Turkey produkowana była na potrzeby firmy przez kilka różnych destylarni do roku 1971, kiedy to kupiono własną gorzelnię. Dawne wersje Wild Turkey stanowiły mieszankę whiskey produkowanej samodzielnie z produktami innych zakładów, takich jak Ancient Age. Obecnie whiskey produkowana jest wyłącznie w Wild Turkey.

Dziś firma w większości należy do koncernu Pernod Ricard. Jeden z najbardziej znanych  i najpopularniejszych bourbonów na świecie, był także ulubionym trunkiem prezydenta Dwighta Eisenhowera.

Jest to reprezentant bourbona klasy super premium w wersji small batch, będący arcydziełem Jimmy’ego Russella – emerytowanego mistrza destylacji Wild Turkey Distillery. Ten legendarny już destylator stworzył go w 1991 roku. Rare Breed jest mariażem destylatów 6, 8 i 12 letnich zmieszanych w niewielkiej, ściśle limitowanej ilości. Jego cechą charakterystyczną jest fakt, iż filtrowany jest w temperaturze pokojowej (a nie na zimno, jak większość whiskey) i rozlewany do butelek, jako barrel proof, czyli bez rozcieńczania wodą. Wielokrotnie nagradzany, między innymi złotym medalem na San Francisco World Spirits Competition w 2000 roku. Na swym koncie ma też 92 pkt/100 wg Beverage Tasting Institute oraz najwyższą złotą rekomendację Editors Choice wg Whisky Magazine. Jest to trunek jednocześnie gładki i potężny w smaku, raczej korzenny niż słodki, o długim i łagodnym finiszu okraszonym ledwie wyczuwalną nutką żytnią. Absolutna ekstraklasa.

Bourbon Wild Turkey 1855 Reserve na chwilę obecną nie jest produkowany i raczej już nie będzie. Wersja ta nigdy nie była dostępna w USA a jedynie na rynek europejski i japoński. Spotkałem się z opiniami, że jest to po prostu eksportowa wersja Rare Breed, ale spotkałem się też z odmiennym zdaniem. Buteleczka ta kończy w pewnym sensie w marcu

2008 r. zbieranie przez ze mnie współczesnych bourbonów w ciekawych szklanych buteleczkach, gdyż w zasadzie mam wszystko co mnie interesowało, jeżeli jeszcze coś znajdę to już raczej cudem.

Jest to wyjątkowy produkt w ofercie Wild Turkey, oraz jedyny likier na bazie bourbona dostępny na rynku. Wild Turkey Liqueur wyzwala wspaniały smak znakomitego bourbona Wild Turkey, zaś prawdziwy miód dodaje słodycz której trudno się oprzeć. Na podniebieniu ma gładkość syropu z odczuwalną nutą wanilii i cytrusów. Likier ten znakomicie pasuje do poobiedniej konsumpcji. Doskonale również łączy się z lodami waniliowymi, ciastem z pekanów oraz jako składnik sosu "butterscotch". W chwili obecnej likier ten został zastąpiony nowym likierem o nazwie Wild Turkey American Honey 71 Proof. 

 

 

 

Buffalo Trace

Small Batch Bourbon, 45%

Canadian Company

Blended Canadian Whisky, 40%

Centennial Premium Rye 10 y.o.

Limited Edition

Canadian Rye Whisky, 40%

Four Roses ''Yellow Label''

Kentucky Straight

Bourbon Whiskey, 40%

Four Roses ''Yellow Label"

"For Export From USA"

Bourbon, 40%

Lot No. 40

Single Copper Pot Still

Canadian Whisky, 43%

Medley's

Kentucky Straight

Bourbon Whiskey, 40%

Maker's Mark ''Red Seal''

Kentucky Straight

Bourbon Whisky, Wheated 45%

W kolekcji od 2007.VI.19 r.

W kolekcji od 2009.XI.12 r.

W kolekcji od 2008.V.28 r.

W kolekcji od 1996 r.

W kolekcji od 2008.VII.24 r.

W kolekcji od 2006.IV.19 r.

W kolekcji od 1996 r.

W kolekcji od 1995 r.

www.buffalotrace.com

 

www.highwood-distillers.com

www.fourroses.us

1999 r.

www.wathens.com ellenjaye

www.makersmark.com

To okręt flagowy klasy premium niezwykle utytułowanej destylarni o tej samej nazwie. Jest to edycja small-batch, bourbon ten zestawiany jest z destylatów pochodzących z nie więcej niż 25 beczek wg niezwykłego klucza, zgodnie z którym beczki te pochodzą wyłącznie z 4-go i 5-go piętra magazynu leżakowego C oraz z 4-go, 5-go i 6-go piętra magazynu I i K, z których wg producenta pochodzą najlepsze destylaty. I właśnie one kształtują finalny produkt, który zdobył 93pkt/100 wg Beverage Tasting Institute.

 

Na marginesie warto zauważyć, że Buffalo Trace jako jedyna gorzelnia w Kentucky produkuje również wódkę Rain - deszczową wódkę, czterokrotnie destylowaną z uprawianej ekologicznie kukurydzy.

 

Produkt ten jest starannie starzony przez wiele lat w wypalanych od środka dębowych beczkach dla uzyskania wybornego smaku.

Whisky is a sipping spirit; this product has been carefully aged for many years in charred oak casks for a premium taste. The packaging needed to reflect the refinement, care and gentility the experience suggests. A deep, luxurious colour scheme with gold foil accents and a custom die cut shape help to make this product stand out on a crowded shelf

Produkowana od 1888 r. w Lawrenceburgu w stanie Kentucky. Jest to jeden z najpopularniejszych na świecie bourbonów klasy standard i być może najłagodniejszy przedstawiciel swego gatunku. Bardzo delikatny, owocowy, iście „kobiecy” trunek, do czego nawiązują również cztery róże umieszczone na etykiecie butelki, będące logo Four Roses Distillery. Ze wspomnianymi czterema różami wiąże się co najmniej kilka legend. Według jednej z nich Paul Jones, fundator destylarni, zakochany w pewnej piękności z Południa, złożył jej propozycję matrymonialną. Znakiem jej zgody miały być właśnie owe cztery róże, którymi destylator nazwał swoją whiskey.

Taki był numer działki w Górnej Kanadzie, którą otrzymał Joshua Booth w 1792 r. Tam, na północnym brzegu jeziora Ontario, osiedlił się i zbudował młyn. Miejscowym rolnikom nieraz brakowało pieniędzy, by zapłacić za zmielenie zboża, jako rekompensatę oddawali więc jego część. Aby uchronić zboże przed zepsuciem, Booth zaczął destylować z niego whisky. Stosował proste, tradycyjne metody, według których do dziś produkuje whisky jego potomek Michael Booth. Lot No 40 single grain to jedyna w swoim rodzaju kanadyjska whisky w najczystszej i najprostszej postaci. Destyluje się ją w małych ilościach z częściowo słodowanego żyta w tradycyjnym alembiku. Destylat dojrzewa 8 lat w ponownie wypalanych od środka beczkach po bourbonie. To klasyczna whisky z wczesnej ery destylacji w Kanadzie, rzadka na rynku. Produkowana w Walkerville.

Bourbon o unikalnym bukiecie zapachowym. Produkowany według przepisu Johna Medleya, który rozpoczął destylację już w 1825 roku. Dodatek źródlanej wody z Kentucky i proces fermentacji zwany "Sour Mach" zapożyczony od piwowarów wzmacnia aromat produktu i decyduje o jego łagodnym smaku. Obecnie własność Heaven Hill, butelkowany jest w Niemczech, zaś whiskey tą można znaleźć w najbliższym supermarkecie. Tak też pewnie nabył ją wujek Jerzy, od którego to ją otrzymałem. Buteleczka ta stale okupywała ostatni rząd Mojej półki z Bourbonami, aż w końcu nawet z ostatniego rządu wyleciała - cóż taką ma jakąś niemiecką powierzchowność.  

Whisky ta pochodzi z najmniejszej destylarni Loretto w Kentucky. Historię firmy datuje się od 1805, jednak "Maker's Mark" po raz pierwszy pojawiła się na rynku w 1959 r.

W recepturze Maker's Mark nie znajdziemy żyta jest to zatem tzw. wheated bourbon. Kukurydza stanowi 70% wsadu, pszenica (zawsze czerwona ozima) 16%, pozostałe 14% przypada słodowanemu jęczmieniowi. Produkcja jest bardzo tradycyjna. Gorzelnia używa wyłącznie cyprysowych kadzi fermentacyjnych zaś drożdże (trzy różne odmiany) jako pożywki używają chmielu. Destylacja odbywa się w miedzianych alembikach. Dodatkowo firma używa beczek wykonanych z deszczułek schnących na słońcu przez ok. 9 miesięcy. Szyjka każdej butelki jest ręcznie maczana w wosku. Maker's Mark zestawiany jest z destylatów leżakowanych 5,5 do 7 lat - jednym słowem "kultowy" trunek. Podobnie jak George Dickel nazywa się whisky a nie whiskey.

 

 

 

Noah's Mill 15 y.o.

Small Batch Bourbon, 57,15%

Old Vieginia 8 y.o.

Kentucky Straight Bourbon Whiskey, 40%

Pendleton

Blended Canadian Whisky, 40%

Penny Packer

Straight Bourbon Whiskey, 40%

Snake River Stampede

Premium Blended

Canadian Whisky, 40%

Southern Comfort

Likier, 40%

Southern Comfort NEW

Likier, 40%

Ten High

Kentucky Straight

Bourbon Whiskey, 40%

Woodford Reserve Distiller's Select

Small Batch Bourbon, 45,2%

W kolekcji od 2007.VI.19 r.

W kolekcji od 2011.VI.24 r.

W kolekcji od 2007.XI.03 r.

W kolekcji od 2011.III.12 r. W kolekcji od 2008.IX.01 r.   W kolekcji od 2006.XI.11 r.

W kolekcji od 2008.I.22 r.

W kolekcji od 2007.XI.03 r.

Kentucky Bourbon Dist. 2002 r.

 

www.hrdspirits.com

www.thedrinksco.co.uk www.indiospirits.com TO NIE JEST BOURBON www.southerncomfort.com

www.bartonbrands.com

www.woodfordreserve.com

Ładna buteleczka, ale napełniona mogła by być bardziej - hmm może jest tak cenna zawartość, że muszą oszczędzać, bo wskutek wosku raczej to nie wyparowała.

 

Produkowana przez Kentucky Bourbon Distillers (KBD) która to firma jest wielkim dostawcą ich zdaniem "extra-agerd" (ekstra starzonych), zdaniem niektórych znawców "over-aged" ("prze-starzonych") bourbonów.

 

Jeszcze uwaga co do wieku alkoholu "lepszych jest kilka lat starań,

niż wiele lat błędów" 

 

Pendleton jest kanadyjską mieszaną whisky klasy Super-Premium. Whisky stworzona w 2003 r. jest destylowana w Kanadzie z najlepszych surowców, tam też jest starzona w dębowych beczkach. Butelkowanie odbywa się w Hood River Distillers w Oregonie, gdzie whisky rozcieńcza się tylko najczystszą wodą spływającą z najwyższego szczytu w Oregonie Mount Hood. Whisky ta została stworzona by uczcić odwagę, niezależność i ciężką pracę amerykańskich kowboi i kowbojek. Uświetnia bogatą, blisko 100 letnią tradycję zawodów Pendleton Round-Up, które są jednymi z najbardziej prestiżowych konkursów rodeo. Marka jest również sponsorem zawodów: Cheyenne Frontier Days, Walla Walla Frontier Days i wielu innych. Na każdej butelce Pendleton, w widocznym miejscu, umieszczono znany symbol jeźdźca rodeo oraz slogan "Let'er Buck". Miniaturka tej whisky zwana jest Coltem :)  

PennyPacker Bourbon is a straight Bourbon whiskey. It is made from more than 70% home grown maize around the distillery in Bardstown Kentucky. PennyPacker is aged for a least 3 years in American white oak casks as required by the American Bourbon law.

PennyPacker is a particularly distinguished, full bodied yet mild, straight Bourbon whiskey, with a slight hint of vanilla and caramel. The high quality of PennyPacker makes it ideal for enjoying neat, although it can also be enjoyed on the rocks or with water.

Snake River Stampede jest kanadyjskim blendem zestawianym z 8 letnich whisky. Produkowana jest przez Indio Spirits z Cottage Grove w Oregonie. Patrząc na etykietę tej whisky można niemal usłyszeć stukot kopyt pędzących koni. Whisky ta wprowadzona na rynek w 2006 r. jest dedykowana podobnie jak Pendleton amerykańskim kowbojom tylko nie tym od krów tylko tym od koni :) a w szczególności tym którzy brali, biorą bądź będą brali udział w zawodach rodeo Snake River Stampede w Nampa, Idaho.  Southern Comfort - "The Grand Old Drink of the South" - to największa i najstarsza marka likierów w USA. Jej historia rozpoczyna się prawdopodobnie ok. 1860 r. od działalności barmana o nazwisku Heron, który próbował złagodzić ostry wtedy jeszcze smak whiskey owocami i przyprawami. Według innych źródeł likier i recepturę jego sporządzania przywiózł do Nowego Orleanu Francuz Jean Lafitte. Choć więc dawne jego dzieje nie są do końca wyjaśnione, pewne jest, że Southern Comfort był w St. Louis w stanie Missouri już pod koniec XIX w. Receptura Southern Comfort to jedna z najpilniej strzeżonych tajemnic w branży likierów, co zresztą jeszcze podnosi jego atrakcyjność. Pojawiało się wiele imitacji, które miały uszczknąć część jego sukcesu, jednakże żadnej nie udało się osiągnąć smaku oryginału ani zagrozić powodzeniu. Często przypuszcza się, że podstawą Southern Comfort jest bourbon (przez swoje cechy aromatyczno-smakowe i kształt butelki jest często mylony - także w literaturze fachowej - z likierem wyrabianym na bazie bourbona). Tak z pewnością było dawniej, obecnie jednak używa się neutralnego alkoholu najwyższej jakości. Dodaje się do niego wyciągi z owoców, w tym z brzoskwiń i cytrusów, oraz ok. setki ziół i przypraw, prawdopodobnie macerowanych w whiskey, a także syrop cukrowy. Gotowy likier dojrzewa jeszcze ok. 6 miesięcy w beczkach, aby wszystkie składniki łagodnie się połączyły.

Jest to wysokiej jakości bourbon (w produkcji od 1879 r.), destylowany w Bardstown w Kentucky. Miał wielkie powodzenie w amerykańskich bazach wojskowych , zainstalowanych w Europie po II wojnie światowej. Z początkiem lat dziewięćdziesiątych rozpoczęła się jego kariera eksportowa.

Jedno z przyjemniejszych zaskoczeń w 2008 roku. W Krakowie jej nie było, więc się wymieniłem z kolekcjonerem Adamem z Lubonia. Do końca myślałem, że jest w plastikowej buteleczce, a tu niespodzianka, gdyż okazała się szklana. Niestety polski importer Euromarkt nie sprowadza innych miniaturek z Barton's Brands.

Rewelacyjny i wyjątkowy bourbon small batch klasy premium, będący dziełem Woodford Reserve Distillery, której budynki zbudowane są z kamienia i mają ponad sto lat. Po raz pierwszy trafił na rynek w 1996 r. po 6 latach dojrzewania. Bourbon wytwarzany jest w małych ilościach, destylowany jest metodą "pot still" (w miedzianych alembikach, ale miesza się go z bourbonem z kolumn destylacyjnych), rzadko stosowaną w Stanach Zjednoczonych i dojrzewa ok. 7 lat. Każda butelka opatrzona jest własnym numerem i podpisem mistrza destylacji Chrisa Morrisa. Tuż po pojawieniu się na rynku został okrzyknięty przez Malt Advocate - Najlepszą Amerykańską Whiskey, zaś Whisky Magazine przyznał mu najwyższą złotą rekomendację Editors Choice. Ponadto trunek ten ma na koncie 2 złote medale San Francisco Word Spirit Competition. Woodford Reserve jest oficjalnym bourbonem dorocznej gonitwy Kentucky Derby, co owocuje m.in. limitowanymi edycjami dla kolekcjonerów.  Uznawany za innowację wśród bourbonów.

 

LITERATURA:

"1000 Drinków i Koktajli z alkoholem i bez alkoholu" - autor Franz Brandl, przekład Beata Rojek-Podgórska, Wydawnictwo MAK.

"Bourbon i inne amerykańskie whiskey. Vademecum" - autor Jarosław Urban, Wydawnictwo Rachocki i S-ka

"Leksykon alkoholi" - autor Wojciech Gogoliński, Warszawa 2003 r., Wydawnictwo Prószyński i S-ka,

"Leksykon Whisky" - autor Wojciech Gogoliński, Warszawa 1997 r., Polska Oficyna Wydawnicza "BGW",

"Trochę prawdy o trunkach. Whisky kanadyjska", Rynki Alkoholowe, kwiecień 1996 r. - autor Stefan Zatorski.

"Whisky Vademecum" - autor Jarosław Urban, Wydawnictwo Rachocki i S-ka.

"Wielka Księga Alkoholi Świata" - autro Gilbert Delos, przekład Anna Ochnio-Brudzyńska, Warszawa 1994 r. Wydawnictwo Twój Styl.

"Wielka Księga Whisky" - autor Gilbert Delos, przekład Andrzej Brudzyński, Warszawa 1997 r. Wydawnictwo Twój Styl.

"Zostań Koneserem Whisky" - autorka Helen Arthur, przekład Rajmund Matuszkiewicz, Warszawa 2008 r. Wydawnictwo MWK.